
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 39.37 mm |
| Width | 26.67 mm |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 8.51 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 2.5 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 15 A |
| Max Power Dissipation | 115 W |
| Power Dissipation | 115 W |
| Max Collector Current | 15 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Transition Frequency | 2.5 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 2.5 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 200 °C |
| Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 100 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 3 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| hFE Min | 20 |
| Max Cutoff Collector Current | 700 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 849
Distributors
pcbx
Unit Price$3.23506
Ext.Price$3.23506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.23506 | $3.23506 |
| 10 | $1.79620 | $17.96200 |
| 25 | $1.67803 | $41.95075 |
| 50 | $1.56764 | $78.38200 |
| 100 | $1.46450 | $146.45000 |
| 300 | $1.42764 | $428.29200 |
| 500 | $1.39171 | $695.85500 |
| 1000 | $1.35668 | $1356.68000 |
| 3000 | $1.32253 | $3967.59000 |
| 5000 | $1.28923 | $6446.15000 |
